DİL SEÇİMİ
GENEL HAZIRLIK ATLAMA KURSU
DANIŞMA HATTI 0312 426 26 44 - 0312 426 26 48

TÜRK-AMERİKAN DERNEĞİ

HAZIRLIK ATLAMA KURSU

HAZIRLIK EĞİTİMİ NEDİR?

Bilindiği gibi günümüzde yabancı dil bilgisi artık her üniversite öğrencisinden en az orta düzeyde beklenmektedir. Bu yüzden tüm üniversiteler öğrencilerinin yabancı dil seviyesini yeterli düzeye getirir, daha sonra öğrencilerini bölüme gönderirler. Başarısız olan öğrenciler ise bir yıl daha aynı öğrenimi görmek durumunda kalırlar. Hazırlık süresince her öğrenci yaklaşık 900 saat İngilizce eğitimi almış olur. Ve birçok okul “kur” sistemi uygular. Yani, öğrenci belli periyotlarda “kur” atlama sınavlarına girer ve başarılı olması koşuluyla bir üst kura geçer. Sene başında yapılan hazırlık atlama sınavlarında başarılı olan öğrenciler doğrudan bölüme geçerken, başarısız olanlar ise kendi içlerinde seviyelerine göre ayrılır.

Hazırlık atlama ya da diğer adıyla yabancı dil “yeterlik sınavı” bir öğretim yılında bir çok üniversitede 3 defa uygulanır. Bu süreçler Eylül – Ocak – Haziran aylarında yapılan sınavlarla belirlenir. Örneğin, öğrenci Ocak dönemi sınavıyla başarı yakalamışsa, dönem arası olmasına rağmen bölümüne gönderilir.

NEDEN BU KADAR ÇOK ÖĞRENCİ BAŞARISIZ OLUYOR?
Yeni açılan üniversitelerle birlikte bu sezon Ankara’da yaklaşık 27 bin öğrenci üniversiteli olacak. Bu sayının %90’ı hazırlık eğitimi alacak ve altyapısı iyi olan öğrencilerin bu bir yıllık eğitimi almadan doğrudan bölüme geçme şansları olacak. Bir yıl gibi bir avantaj onlara iş hayatında pozitif olarak geri dönecektir.
Hazırlık sınıfında bu kadar fazla öğrencinin başarısız olmasının tek bir sebebi yok elbette. Ortaöğretimde yabancı dil bölümü seçen % 7’lik dilim hariç, diğer öğrencilerin tümünün TM/MF/TS gibi bölümleri tercih etmesi önemli bir sebeptir. Bu öğrenciler dil okumak istemedikleri ya da farklı alanlarda kariyer hedefledikleri için alan dersleri dahilinde olmayan İngilizce dersi, öğrenci 12. sınıfa geldiğinde neredeyse tamamen unutulmuş oluyor. Öğrenci mecburen, yıllarca gördüğü İngilizce dersini en başından bir daha, ve “akademik” düzeyde, öğrenmek zorunda kalıyor. İlk ve ortaöğretimde verilen yabancı dil eğitiminin yetersiz olması ve dil öğreniminin öneminin vurgulanmaması aslında öğrencinin çok da suçlu olmadığını gösteriyor. Yetersiz eğitim almış öğrencinin bu şekilde üniversiteye kadar gelip orada da akademik bir İngilizce ile tanışması, işleri içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Çünkü derste işlenen İngilizce ile sınavlarda sorulan İngilizce’nin örtüşmemesi öğrenciyi İngilizce’den daha da soğutmaktadır. Başka bir sebep de öğrencilerin üniversite hayatına başladıkları güz döneminin öğrenim anlamında verimli geçmemesidir. Yeni üniversiteli olan öğrenci rehavete kapılıp işin ciddiyetine varamayınca, temelin en önemli şey olduğu İngilizce’ye sonradan ayak uydurma problemi çekiyor ve çözümü kursa gitmekte buluyor. Ödevlerini zamanında yapmayan ve çok ders kaçıran öğrenciler kısa süre sonra bu süreçten uzaklaşıyorlar. Ancak T.A.D. olarak hedefimiz, yıl içinde okulundaki hazırlık atlama sınavlarında başarı elde edememiş öğrenciler ve bu yıl üniversiteyi kazanıp ilk defa hazırlık sürecine girecek öğrencilere kalıcı çözümler üreterek hazırlık sınavını başarmalarını sağlamaktır.

NEDEN İNGİLİZCE ?

Günümüzde İngilizce birçok öğrenci için üniversiteye geldiklerinde geçmesi zorunlu bir ders olup , yeterlik sınavları dahilinde belli not barajlarıyla uygulanmaktadır. Yabancı dil bilgisinin önemi Türkiye’de her geçen gün artmaktadır ve öğrencilerin okuyacağı bölüm ne olursa olsun İngilizce hazırlık eğitimi istisna bölümler hariç hepsinde uygulanmaktadır. Bu nedenle İngilizce’yi bir zorunluluk olarak görmek yerine bir gereklilik olarak görmek gerekir. Avrupa ülkelerine baktığımızda da birçok ülkede genç nüfusun önemli bir bölümü en az 2-3 yabancı dili konuşabilir haldedir. Öğrencilerimizin çağı yakalaması adına da dünya dili olan İngilizce’yi en iyi şekilde öğrenmeleri yine onların yararına olacaktır.

TAD HAZIRLIK ATLAMA PROGRAMI NASILDIR? Hazırlık atlama gruplarına katılmak isteyen öğrencilerimiz okuma, dinleme, yazma becerilerini ölçen yazılı sınava ve ardından sözlü değerlendirmeye alınır. Bu kursa katılmak için en az B1 seviyesinde olmanız gerekmektedir.

Bu kurslarımızda:

-Sınava yönelik Dilbilgisi (tüm dilbilgisi konularının tekrarı, boşluk doldurmalı paragraf, sözcük türetme)

-Okuma

-Dinleme

-Konuşma

-Yazma

-Sınava yönelik teknik ve stratejiler ve deneme sınavları ile üniversitelerin muafiyet sınavlarına TAD tecrübesiyle hazırlanın.

YETERLİK SINAVINI SADECE KENDİ OKULUMUN UYGULADIĞI SINAVLA MI VERMEK ZORUNDAYIM?
Üniversite sayısının giderek arttığı Ankara’da birçok üniversite hazırlık eğitimiyle ilgili farklı sistemler uygulamaktadır. Bazı üniversiteler öğrenciden dil bilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi becerilerin hepsini beklerken, kimi üniversiteler ise bunların tamamını istemiyor. Yine aynı şekilde bazı üniversiteler de kendi uyguladığı sınavı geçemeyen öğrencilere YDS, TOEFL , IELTS gibi uluslararası ya da ulusal geçerliliği olan sınavlarla da geçme hakkı verir. TAD’da bu alternatifleri bulmak da mümkün olacak!

TÜM ÜNİVERSİTELER

ANKARA ÜNİVERSİTESİ
ATILIM ÜNİVERSİTESİ
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ
GAZİ ÜNİVERSİTESİ
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
TED ÜNİVERSİTESİ
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ
UFUK ÜNİVERSİTESİ
YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ

Kurs günleri Pazartesiden Cumaya
Toplam ders saati 80 saat
Kurs tarihi 6 Ağustos 2018 - 5 Eylül 2018
Kurs saati 09:30 - 14:20


DAHA FAZLA BİLGİ VE KAYIT İÇİN:
312 426 26 44 (Danışma)
312 426 37 32 (Kurslar Ofisi)